HUNGER FEAST GROCERY LIST
Instructions: See if you can spend $1.50 per meal or $31.50 for the entire week for one person. These are only a few food items. You can add other foods if you like. Think about breakfast, lunch, and dinner and write a sample weekly plan with cost attached. An example is below.
QUANTITY
ITEM DESCRIPTION
PRICE
Meat/Protein/Milk
4 cans of tuna fish
$4.59
1 lb. ground beef
$3.11
1 pkg 8 hot dogs
$1.99
1 dozen eggs
$1.79
Pre-packaged turkey (5 servings)
$3.00
Chicken breasts (4 servings)
$10.00
Ground beef (6 servings)
$6.00
1 Whole chicken
$6.99
Steaks (2)
$11.00
Frozen chicken nuggets 40 ct.
$7.50
1 lb. salmon
$12.00
Jar of 16oz. peanut butter
$2.00
Gallon of milk
$2.29
PASTA/BREAD/BEANS
Box of pasta
$2.79
Ramen noodles
6 for $6.00
10 lb bag of brown rice
$6.79
10 lb bag of white rice
$5.69
1 bag of black beans
$2.00
1 can of black beans
$1.79
Use this area to total up your costs.
Hot dog buns
1.00
1 loaf white bread
1.79
1 loaf whole grain bread
2.29
Box of cereal
$3.00
Box of Mac & Cheese
$2.39
Oatmeal
$3.00
Vegetables/Fruits
2 lbs baby carrots
$2.99
2 lbs green beans
$2.99
4 apples
$3.29
7 bananas
$2.39
Fresh lettuce
$3.00
1 can of vegetables
$1.29
1 pkg frozen Vegetables
$2.39
2 crowns fresh broccoli
$1.50
1 pkg Strawberries
$4.00
2 peppers
$2.29
3 lb bag of oranges
$2.99
1 carton orange juice
$3.00
MISCELLANEOUS
Chips
$3.00
2-liter soda
$2.00
Frozen pizza
$8.00
Cookies
$2.00
Canned soup
5 for $2.00
Bag of assorted chocolates
$6.00
24 pack of bottled water
$4.00
Cookies
$2.00
Go out for a meal
$10 / person
TOTAL: